11. 2. 2021

O mně

Můj život nejenom se psy

Ve světě zvířat se pohybuji už od malička. Čas od času se totiž mé rodině stává, že se k nám do života nečekaně přidá neplánovaná zvířecí bytost, kterou někdo nechce, vrátil a nebo si nás prostě najde. Nemusí to být zrovna pes, ale třeba kočka, králík a nebo křeček. 

Mým prvním psem byl německý ovčák Bad. Bylo to štěně z krabice a byl to pan Pes, který moji rodinu provázel krásných 14 let. 

Aktuálně máme s mým mužem smečku 3 pejsků. Šéfem je jorkšír Max (10 let) a jeho věrnými poddanými jsou borderáci Pája (9 let) a Frodo (4 roky). 

Moje cesta k výcviku psů

První setkání s profesionálním výcvikem psů jsem měla až v roce 2011, kdy jsem se rozhodla, že malý Maxík bude navštěvovat cvičák. Na místním ZKO jsem s malým štěnětem jorkšíra budila opravdu velkou pozornost, a to i proto, že to vyšlo tak, že jsme začali kurz poslušnosti v zimě a nikdo nevěřil tomu, že malý jorkšír by mohl cvičit i ve sněhu. Nicméně Maxík se svou teriéří povahou si s tím úplně bez problémů poradil a celý kurz úspěšně prošel.

V roce 2012 jsem si plánovala pořídit dalšího pejska. Německý ovčák byl stále moje srdcová záležitost, ale vzhledem k problémům tohoto plemene s pohybovým aparátem se mi nakonec do hledáčku dostaly border kolie. Už jsem i měla vybranou chovatelskou stanici, kterou jsem chtěla oslovit, když se mi do cesty připletlo 10-ti měsíční odrostlé štěně Pája. Pája neměl vůbec hezký začátek života, ale to jsem zjišťovala až postupně. Vzala jsem si psa, který se bál lidí, nesnášel děti, extrémně pásl auta a bál se věcí jako dopravní značka, hlasitý smích a navíc nebyl zvyklý zůstat sám v domácnosti. Když jsem si Páju brala, tak jsem měla plány, jak vyzkoušíme psí sporty a budeme si užívat výletů. Opak byl pravdou a tak jsem začala pátrat, jak mu pomoci. 

Díky tomu, že jsem tuhle situaci chtěla řešit, tak jsem našla možnost řešit Pájovi problémy pomocí metodiky pozitivní motivace. Základy této metodiky jsem se naučila ve psí škole a intenzivně jsem pracovala na zlepšení Pájova chování. Nic není zadarmo a tak i práce na nápravě byla u Páji dlouhodobá záležitost, která vyžadovala moje vzdělávání se v tématu problémového chování u psů. Od roku 2012 jsem tak absolvovala nespočet zajímavých akcí o tomto tématu se skvělými trenéry psů, jako je například František Šusta, Lenka Blachová nebo Roz Pooley.

V roce 2017 si k nám do smečky našel cestu malý Frodo Baggins Royal Fellow. Chovatelce Aničce Hrochové jsem moc vděčná za to, že nám Frodíka svěřila. U Froda jsem zkušenosti získané vzděláním mohla aplikovat už od štěněte. Od začátku jsem u Froda věděla, že se s ním chci věnovat především agility, ale vzhledem k předchozím zkušenostem s Pájou jsem si nechala především záležet na tom, aby byl dobře vychovaný a byl skvělým parťákem do života. Daří se nám obojí. Frodo je nejen skvělým parťákem, ale taky moc šikovným sportovním psem.

Od roku 2017 jsem také odešla z práce v kanceláři a začala pracovat jako trenér psů ve psí škole. Moje základní zaměření je výchova a výcvik psů od štěněte a řešení problémového chování u psů. Pro mě jako trenéra byl nejvíce zlomový rok 2018, kdy ke mě do výcviku přišlo spoustu úžasných štěňat se svými novými lidmi, která u mě trénují dodnes a věnují se navazujícím aktivitám jako je agility, nosework nebo triky.  

Rok 2021 je ve znamení založení mé vlastní psí školy Activepaw, která představuje přesně tu školu, do které bych ráda chodila se svými vlastními pejsky. 

Moje cesta ke zdraví psů

A protože ke své práci přistupuji komplexně a zajímá mě ne jenom psychika a chování psů, ale také jejich zdraví, tak jsem v roce 2018 absolvovala svůj první kurz Dornovy metody pro psy. Absolvování kurzu pro mě bylo zlomové a v dalších letech jsem na základní kurz Dornovy metody navázala dalšími kurzy a semináři v oblasti zdravé kondice psů a komplexní přípravy pro psí sporty.